2014/​285

Ubekendt kunstner, ca. 1900

Art nouveau statuette af sortpatineret bronze i form af havets gudinde, stående i skib, omgivet af havfruer. Sign. DHM. No. 1. H. 36.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK