2014/285
Ubekendt kunstner, ca. 1900
Art nouveau statuette af sortpatineret bronze i form af havets gudinde, stående i skib, omgivet af havfruer. Sign. DHM. No. 1. H. 36.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag