Hans Christian Jensen (f. København 1836, d. sst. 1903)
Et par portrætter af ægteparret A. M. Hirschsprung og hans kone Petrea Hirschsprung f. Hertz. Sign. H. Christian Jensen, én dateret 1876. Olie på lærred. Hver 64×52. (2).
A. M. Hirschsprung kom fra Hamborg og etablerede sig i 1826 som tobaksfabrikant i København. Fabrikken lå i Tordenskjoldsgade 7–9, bag Det Kgl. Teater i København. Hirschsprungs sønner overtog senere firmaet, der i 1972 blev overtaget af Skandinavisk Tobakskompagni.
Minimale krakeleringer. Lærredet er dubleret. Enkelt retouchering.
Ældre malerier og antikviteter, 17. december 2012
14 bud