2114/966
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
En vase samt en skål af lertøj, modelleret med dekor i relief samt dekoreret med hvid og sort dobbeltglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. resp. 13 og 10,5. Skål: L. 21. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skål med afslag på fodrand. Vase med gennemboret hul ved nederste kant.
Moderne kunst og design, 6. april 2021
Vurdering
Hammerslag