Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
En ung italienerinde får hvæsset sin kniv hos smeden. Usigneret. A. P. Weis skriver på blændrammen: “Omstående Billede er malet af Marstrand og af ham skænket til min Fader Departementchef C. Weis”. Olie på lærred. 31×23.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1404, 2014 nr. 209 og 821, 2011 nr. 31.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Enkelte minimale retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020