2249/1291
Ametyst-, safir- og diamantsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af vedhæng prydet med smaragdslebet ametyst omkranset af talrige enkeltslebne diamanter samt ring prydet med facetslebet syntetisk safir. L. 1,8 cm. Str. 55. Halskæde af forgyldt sølv medfølger. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Safiren i ringen sidder løst.
Smykker, 7. december 2022
Vurdering
Hammerslag
17 bud