2249/​1291

Ametyst-, safir- og diamantsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af vedhæng prydet med smaragdslebet ametyst omkranset af talrige enkeltslebne diamanter samt ring prydet med facetslebet syntetisk safir. L. 1,8 cm. Str. 55. Halskæde af forgyldt sølv medfølger. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Safiren i ringen sidder løst.

Smykker, 7. december 2022

Smykker ▸ Ringe

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

17 bud

1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK