902/​272

Rusland, 19. årh.

Russisk georgisk kama dolk, greb udskåret af elfenben indlagt med guld, med brystbillede af en kosak, nittener med guldindlagte hoveder på forsiden og uden underlagsskiver på bagsiden, tveægget blåneret klinge med enkelt dyb assymetrisk hulslibning på hver side, i skede af sølv med niello-arbejde, herpå to skjolde af ben med indlægninger af guld, omkranset af sølv også med indlægninger af guld, midt på skeden et gennembrudt brystbillede af kosak flankreret af to brystbilleder i sølv, på skedens bagside en bikniv med hvidt greb og langt blad dybt mærket med et stempel i form af nøglehul. Tilsyneladende ustemplet. 19. årh. L. 52. L. klinge 39,5. L. håndtag 12,5. (3).

Proveniens: Gave fra Joseph Stalin og udenrigsminister Maksim Litvinov til den danske forretningsmand og finansminister H. P. Hjerl Hansen (1870–1946) i 1923. H. P. Hjerl Hansen blev direktør for Det Sibiriske Kompagny i 1904 med hovedformålet at eksportere sibirisk smør til Danmark. Virksomheden forsynede også russiske landmænd med landbrugsmaskiner. H. P. Hjerl Hansen opholdt sig flere gange i Rusland indtil 1917, hvor virksomheden blev nationaliseret af Sovjetunionen. Virksomheden havde imidlertid stor indflydelse på den sovjetiske landbrugsudvikling, og i 1923 ønskede Stalin, at H. P. Hjerl Hansen skulle vende tilbage som direktør for Det Sibiriske Kompagni, ansat af Sovjetunionen. Litvinov besøgte København i 1923 med forskellige formål. En af dem var at overbevise H. P. Hjerl Hansen om at vende tilbage til virksomheden, og den nuværende dolk var Stalins gave, som han håbede ville bringe H. P. Hjerl Hansen tilbage. Imidlertid afviste han det sovjetiske forslag, men beholdt dolken. Herefter H. P. Hjerl Hansens barnbarn med bopæl i Danmark, indtil idag.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK