1951/738
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
To vaser af klart glas med underfang af hhv. grønt og ravfarvet glas. Vase af grønt glas sign. Kosta, LH 1448. “Shark Tooth” vase sign. Strömbergshyttan, B845. H. hhv. 19,5 og 25,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
21 bud