Amfora af keramik med kalk- og havaflejringer. Senromersk-byzantinsk, 5.-7. årh. e. Kr. På stand. H. ekskl. stand ca. 50 cm.
Proveniens Tidligere statsminister Hilmar Baunsgaard, 1920–1989. Givet i gave ved et besøg på Rhodos ca. 1970erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bunden slået af. Tilføjet 21/8: og dermed hul igennem. Det er ikke muligt at undersøge om der skulle være revner under aflejringerne.
Varia, 22. august 2019
36 bud