Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv, hjerteformet, låg med flammende hjerte flankeret af vildmænd holdende krone, indvendig forgyldt, svampehus og låg drevet med rocailles og kæmninger prydet med to klare glasflusser, fodsokkel med to stejlende løver, på rundt fodstykke med balsamgemme, punslet med ejer initialer GCJ. Mester Cort Legan Rasmussen, København 1773–1809. Vægt 63 g. H. 11 cm.
Proveniens: Käthe & John Marsings samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
En duft af historie, 20. marts 2023