Holger H. Jerichau (f. København 1861, d. sst. 1900)
Parti fra Villeneuve i Schweiz. Sign. Holger H. Jerichau Villeneuve Juni 1897. Olie på lærred. 40×61,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 297 og 576, 1992 nr. 368.
Enkelte minimale afskalninger og minimal perforering ved kant. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021