2050/​8645

Afanasi & Stepan Popov (, Veliki Ustiug)

Russisk thedåse af kobber, dekoreret med stiliseret bladværk og personscenerier samt hvid opak emalje. Brødrende Afanasi & Stepan Popov Niello- og Emaljefabrik i Veliki Ustiug, 18. årh. H. 12,5.

Alders- og brugsslitage, bl.a. revner, afslag og reparationer. Låg mangler.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK