1606/​1637

Fransk Louis Philippe konsolur af forgyldt bronze, ved urhus siddende kunstner, sokkel rigt støbt med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Linet Frères à Paris. 19. årh. H. 39.

Urskive med hårrevner. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 11. februar 2016

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

12 bud

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK