1606/1637
Fransk Louis Philippe konsolur af forgyldt bronze, ved urhus siddende kunstner, sokkel rigt støbt med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Linet Frères à Paris. 19. årh. H. 39.
Urskive med hårrevner. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag
12 bud