2032/​519

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

Fritstående, overpolstret tre-pers. sofa med ben af cubamahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med hvid lammepels, ryg dybthæftet med knapper beklædt med brunt skind. Udført ca. 1940'erne hos snedkermester Jacob Kjær. H. 85. L. 212. D. ca. 80. Sæde H. 45.

God restaureret stand. Nylig ombetrukket og lammepels uden bemærkninger. Ben med lette overfladeridser og enkelte mindre gamle afslag og mærker.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK