2032/519
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
Fritstående, overpolstret tre-pers. sofa med ben af cubamahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med hvid lammepels, ryg dybthæftet med knapper beklædt med brunt skind. Udført ca. 1940'erne hos snedkermester Jacob Kjær. H. 85. L. 212. D. ca. 80. Sæde H. 45.
God restaureret stand. Nylig ombetrukket og lammepels uden bemærkninger. Ben med lette overfladeridser og enkelte mindre gamle afslag og mærker.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag