Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
To små barberfade af lertøj, dekoreret med polykromt glaserede figurmotiver på lysegrå base. Fad med hovedsageligt blåtonet glasur sign. Bjørn Wiinblad 81, det andet fad usigneret. H. 5. B. hhv. 15,5 og 16. L. 18,3 og 18. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. april 2024