2138/760
Henning Hans Christian Hansen (f. Avedøre 1899, d. 1958)
Et par udendørs væglamper af patineret jern og messing. Skærme af hvidlakeret metal. Formgivet 1937–38. H. 34. L. 55. (2)
Proveniens: Formgivet til KB Hallen i 1937–38.
Alders- og brugslitage, herunder overfladerust, ridser og mærker. En møtrik og skrue mangler til skærm. Nogle senere møtrikker. Skærme med skævheder. Fatning mangler til en lampe. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag