Nikolai Nikolaevich Karazin (f. Kharkov 1842, d. Gatchina 1908)
“En kirgizisk familie på rejse”. Sign. N. Karazin 97 (med kyrilliske bogstaver). Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 34×51.
Udstillet: Tredje Udstilling af Det Russiske Selskab af Akvarelmalere i Moskva, 1898 nr. 94. Attende Udstilling af Det Russiske Selskab af Akvarelmalere i Skt. Petersborg, 1898 nr. 215.
Proveniens: Sælgers bedstefar, Thomas Rasmussen (1885–1971), som var ansat ved Store Nordiske Telegrafselskab i Skt. Peterborg, Moskva og Irkutsk 1907–1919.
Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015