921/​111

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Edvard Collin (1808–1886). Sign. C. Bl. Sepia, pen og lavering på papir. Bladstørrelse 29,5×19,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 3, omtalt s. 20, afb. s. 20. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 10).

Den danske embedsmand og senere departementschef i finansministeriet Edvard Collin indtog en central position i periodens danske kunstliv. Udover at være velgører for og nær ven med Hans Christian Andersen var han sekretær for ’Fonden ad usus publicos’ i årene 1832–1842. En fond hvis hensigt var at bidrage med økonomisk støtte til lovende kunstnere og videnskabsmænd, der ønskede at begive sig på en udlandsrejse. Collin var i sin tid som sekretær med til at skabe forudsætningerne for et skandinavisk kunstnerfællesskab i Italien. Efter oprettelsen af ”De Danskes Bogsamling i Rom” i 1833 spillede Collin en afgørende rolle i fremskaffelsen af midler og bøger til samlingen. Bogsamlingen og dens dertilhørende læsekreds blev hurtigt et samlingssted for skandinaviske kunstnere, der i første halvdel af 1800-tallet rejste til Italien. Edvard Collin tilbragte selv vinteren 1862–1863 i Rom, hvorfra han sendte en rejseberetning hjem til komponisten og vennen Johan Peter Emilius Hartmann: ”… Derimod vil jeg meddele Dig den danske Colonies Indhold: Malerne: Vermehren, Olrik, Bloch, Gärtner, F.C. Lund, Billedhuggerne Bissen, Holbech samt Ravnkilde…Vi holde stærkt sammen.”

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK