922/​127

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Opstilling med propelplante/dampskibsskrue, blomstrende odontoglossum og andre orkidéer. Sign. I.L. Jensen 1845. Olie på lærred. 66×53.

I 1845 rejste Jensen til Holland, Paris og Tyskland med et længere ophold i Altona, hvor han blev optaget af de tropiske planter i de store drivhuse i Flottbeck. Han malede nogle meget eksotiske og særprægede malerier af orkidéer og sukkulenter. Han sammensatte de fremmedartede farvestrålende orkideer og sukkulenter til “buketter” på samme måde som han skabte sine blomsterbuketter.

Litteratur: Marie-Louise Berner og Mette Thelle, “Blomstermaleren J. L. Jensen. Mellem kunst og natur i guldalderen”, 2018, omtalt og afbildet s. 162–163.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 750, 2013 nr. 1019 afb. s. 28.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?