2417/823
Et par armstole med ben af mørkbejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt skind, beslået med messingsøm. Model 1514. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (2)
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, s. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med pletter, slitage og defekter.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud