1650/530
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Dobbelt Ringkrone”. Lysekrone med tre PH-2/2 blus samt midterhængt PH-3/2 pendel med hejseværk, skærme af ét-lags gul/opalglas. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 53.
Midterhængt O-3 overskærm mangler. Èn mellemskærm med revne. Skærme patinerede og med delvis manglende bemaling. Enkelte kantafslag. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
Vurdering
Hammerslag