1812/510
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 91”. Foldeskammel med stel af matforkromet stål. Sæde udspændt med sandfarvet kanvas. Formgivet 1961. Udført hos E. Kold Christensen, stemplet.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Kanvas med defekte syninger, skjolder og smuds.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud