2119/716
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Skål af stentøj modelleret i let firsidet form. Yderside med indridsninger. Dekoreret med lys transparent grågrøn glasur og elementer af turkisgrøn glasur. Sign. E.St.N., 233. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 7,6. B. 14,3. L. 16,5.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud