2422/​1

Nicolas de Largilliere, værksted, 17. årh.s slutning (f. Paris 1656, d. sst. 1746)

Portræt af Charles le Brun (1619–1690). Usigneret. Olie på lærred. 80×64. Oval.

I 1686 blev Largilliere akademimedlem på et portræt af Lebrun som forefindes i Louvre inventarnr. 5661. Nærværende værk er en detalje efter omtalte portræt.

Restaureret. Lærredet er dubleret. Enkelte spinkle krakeleringer samt retoucheringer.

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

24 bud

1142167 (Autobud) 32.000 DKK
871827 30.000 DKK
1142167 (Autobud) 29.000 DKK
871827 28.000 DKK
1142167 (Autobud) 27.000 DKK
871827 26.000 DKK
1142167 (Autobud) 25.000 DKK
871827 24.000 DKK
1142167 (Autobud) 23.000 DKK
871827 22.000 DKK
1142167 (Autobud) 21.000 DKK
871827 20.000 DKK
1142167 (Autobud) 19.500 DKK
871827 19.000 DKK
1142167 (Autobud) 18.500 DKK
871827 18.000 DKK
1142167 (Autobud) 17.500 DKK
871827 17.000 DKK
1142167 16.500 DKK
871827 16.000 DKK
1062341 15.500 DKK
871827 15.000 DKK
829887 14.500 DKK
1062341 14.000 DKK