Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kaminstolen”. Foldestol af patineret eg. Sæde og ryg udspændt med flet. Model JH 512. Formgivet 1949. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1949.
Litteratur: Grete Jalk [Red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 98–103. Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, s. 110.
Stel med vandskjolder. Flet med smuds og nuanceforskelle samt enkelte defekter. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 17. februar 2015
18 bud