1721/1597
Ostindisk krus af porcelæn dekoreret i farver med skælmønster og kartoucher hvori europæiske personer i selskab ved søbred. Kina, 18. årh. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gennemgribende beskadiget, repareret og restaureret.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag