2417/​511

Dmitri Dmitrievich Zhilinsky (f. Volkovka 1927, d. Moskva 2015)

Portræt af H.M. Dronning Margrethe, stående i helfigur og holdende en rose, på væggen i baggrunden Valentin Serovs portræt af Zar Alexander III af Rusland, ved kjoleslæbet en gravhund. Forlæg. Sign. D. Zh. 93 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 33×16,5.

Dmitri Dmitrievich Zhilinsky var i Danmark for at portrættere Dronning Margrethe i årene 1993–1995. Det færdige portræt var en privat gave fra den russiske stat til Dronningen i forbindelse med markeringen af 500-året for de første diplomatiske forbindelser i 1493 mellem Danmark og Rusland. Zhilinskys farmors bror, den russiske maler Valentin Serov, havde i det 19. årh.s slutning portrætteret Zar Alexander III af Rusland, som var gift med Christian IXs datter, Kejserinde Dagmar. Zaren var i dansk uniform og stod foran Fredensborg Slot. Der var således to familiære vinkler og årsager til at placere Serovs portræt i baggrunden på Dronningens portræt. På det færdige maleri ses også et portræt af Droninngens fader, Kong Frederik IX.

Den daværende russiske ambassadør Alexey Obukhov og hustru var gode kunder hos glarmester Lars Frese, og i den forbindelsen donerede Frese & Sønner bladguldsrammen til det færdige portræt. Derfor afholdtes en privat middag for Lars Frese og hustru i den russiske ambassadørs residens i Hellerup, hvor Zhilinsky stod og malede på portrættet af Dronningen i den nærliggende havestue.

Der blev lavet i alt fem forlæg, og Zhilinsky forærede det ene til Lars Frese, som nu har valgt at afhænde det på auktion. De resterende forlæg blev foræret til den danske kongelige familie.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag