2142/22
Jørgen Sonne (f. Birkerød 1801, d. København 1890)
Portræt af en nonne. Usigneret. Betegnet Jørgen Sonne, Roma 1856 på etiket på bagsiden. Olie på lærred monteret på træ. 16×16.
Enkelte, mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag