185/​3

Frederik Næblerød, Zinck Editions (f. 1988)

“Small Totem”, 2021. Sign. Zinck Editions, 7/36. Pink, blå og grøn patinateret bronze. 16×10×5.

Zinck Editions er kendt for at lave smukke originale bronzeskulpturer fra deres værksted med base på Fonderia Mariani i Pietrasanta, Italien, grundlagt i 1952. Støberiet har et tæt samarbejde med kunstnere, og det har resulteret i mange spændende projekter gennem årene. Til auktionen har Zinck Editions doneret en bronzeskulptur af den danske kunstner Frederik Næblerød. Frederik Næblerød (f. 1988) bor og arbejder i København, Danmark. Hans kunst er præget af et udtryksfuldt udtryk og en skabertrang, der kan mærkes langt ud over rammen. Med sin praksis bevæger han sig mellem medier som malerier, keramik, tegninger, skulpturer og off-grid projekter, som alle på forskellig vis giver beskueren en vibrerende, levende og tankevækkende oplevelse.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

21 bud

991201 11.500 DKK
1155347 11.000 DKK
991201 10.500 DKK
1155347 (Autobud) 10.000 DKK
991201 10.000 DKK
1155347 (Autobud) 9.500 DKK
991201 9.000 DKK
1155347 (Autobud) 8.500 DKK
991201 8.000 DKK
1155347 7.500 DKK
991201 (Autobud) 7.000 DKK
1155347 7.000 DKK
991201 (Autobud) 6.500 DKK
1155347 6.000 DKK
991201 (Autobud) 5.500 DKK
934347 5.000 DKK
991201 4.800 DKK
1155243 4.600 DKK
952812 4.400 DKK
1068637 4.200 DKK
872399 4.000 DKK