2412/​891

Vico Magistretti (f. Milano 1920)

“Carimate”. Sæt på seks armstole af rødbejdset bøg. Sæde udspændt med flettet søgræs. Formgivet 1959. Udført hos Cassina. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Søgræs med slitage, pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK