2412/891
Vico Magistretti (f. Milano 1920)
“Carimate”. Sæt på seks armstole af rødbejdset bøg. Sæde udspændt med flettet søgræs. Formgivet 1959. Udført hos Cassina. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Søgræs med slitage, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag