917/​529

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Parti fra Møns Klint. Studie. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 37×55.

Møns Klint og egnen omkring stod Skovgaards hjerte nær. Han vendte ofte tilbage til stedet og gengav klinten både i mindre værker som her og i værker af imponerende størrelse som i “Parti fra Møns Klint” fra 1852, der måler 126×190, som blev erhvervet af Fuglsang Kunstmuseum hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 2008. Skovgaard besøgte Møns Klint første gang i 1841.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK