Christian Mourier-Petersen (f. Holbækgaard 1858, d. København 1945)
Efterårslandskab fra Hornbæk, 1921. Sign. C. M. P. Olie på lærred. 43×64,5.
Proveniens: John Hunov (1936–2017).
Behov for let overfladerensning. Misfarvninger. Lette buler i lærred.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021