866/​699

Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)

“Læsende ung Dame”. Sign. Olaf Rude 1912. Olie på lærred. 96×64.

Ifølge overleveringen er den portrætterede Antoinette Kofoed, forfatter Henrik Pontoppidans anden hustru.

Litteratur: Poul Uttenreitter: “Maleren Olaf Rude”, København 1946, s. 54. Litteratur: “Fotografier af dansk billedkunst: Olaf Rude”, DAK 334–024, Danmarks Kunstbibliotek, www.kunstbib.dk Udstillet: “Olaf Rudes Retrospektive Udstilling”, København 1945, kat. nr. 29. Proveniens: Dansk Kunsthandel, København (mærket på blændrammen DK nr. 174). Proveniens: Grosserer Christian Tetzen-Lunds Samling, København. Dennes auktion hos Winkel & Magnussen, København 1936, kat. nr. 56. Proveniens: Hofjægermester G. A. Hagemanns Samling, Bergsjöholm, Ystad, Sverige. Siden nedarvet i dennes familie.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK