1738/1640
Fire tulipanglas, kegleformet i farverne mangan, grøn, to blå, det ene med rester af bort. Holmegaard 19. årh. H. 10–10,5 cm. (4)
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage, en med afslag på bund.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag