2048/797
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Lænestol med stel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blå uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uld falmet, med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud