Lille lettisk nadverkande af forgyldt sølv, ovalt, balusterformet korpus, låg med hjerteformet åbning, på fliget, rundt fodstykke. Mester Johann Diedrich Rehwald, Riga bymærke, årsbogstav D = 1764–1768. Vægt 230 g. H. 14 cm.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 7. december 2020