1949/​8501

Adolf Baumgartner (f. Linz 1850, d. Wien 1924, pseudonym for Constantin Stoiloff)

Russisk guldtransport i Sibirien ved vintertide med hestevogne i høj fart eskorteret af ridende kosakker. Sign. A. Baumgartner-Stoiloff. Olie på lærred. 68×106.

Behov for rensning. Minimale afskalninger samt mindre krakeleringer.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK