Adolf Baumgartner (f. Linz 1850, d. Wien 1924, pseudonym for Constantin Stoiloff)
Russisk guldtransport i Sibirien ved vintertide med hestevogne i høj fart eskorteret af ridende kosakker. Sign. A. Baumgartner-Stoiloff. Olie på lærred. 68×106.
Behov for rensning. Minimale afskalninger samt mindre krakeleringer.
Russisk tema, 5. december 2019