903/​556

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

“Landskab, Bohuslän”, Sverige, ca. 1907. På bagsiden attesteret: Malet af K. Isakson, Attesteres Viggo Madsen, Aage Roose. Olie på lærred. 53×59.

Litteratur: Gustaf Engwall: “Karl Isakson”, Stockholm, 1944, gengivet side 91 og beskrevet side 289 nr. 48. Udstillet: Chr. Larsens Kunsthandel, København. Udstillet: Mindeudstilling, København, 1922, kat. nr. 24. Udstillet: “Karl Isakson”, Stockholm, Sverige, 1922, kat. nr. 50. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1932. Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1936, kat. nr. 26. Udstillet: Skånska Konstmuseum, Lund, Sverige, 1940. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1955, kat. nr. 10. Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen, København. Proveniens: Hofjægermester G.A. Hagemann, Bjersjöholm, Sverige, derefter nedarvet i familien. Proveniens: Uppsala Auktionskammare, Uppsala, Sverige, 2014, kat. nr. 609.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK