Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
To serveringsbakker med rammer af massiv teak, hjørner med synlige tapninger. Bred bakke med hhv. sort/lyseblå formicatop, smal bakke med hhv. sort/hvid formicatop. Udført hos Torben Ørskov & Co., bred bakke med etiket herfra. H. 3. Bred bakke: 30×47,5. Smal bakke: 23×45. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bred bakke med mere omfattende slitage, herunder nogle revnedannelser i formica (lyseblå side) og skade ved ene hjørne.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
24 bud