2109/​276

Hesteskoformet fransk etagerebord med stel af sortmalet træ og plader af hvidbroget marmor. 19. årh.s slutning. H. 84. L. 84. D. 65.

Proveniens: Valdemars Slot på Tåsinge.

Begge marmorplader med brud. Bemalet stel med brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK