1946/​657

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kohornstolen”. Armstol af massiv teak med indlægninger i ryg af riopalisander, sæde med patineret kernelæder. Model JH 505. Formgivet 1952. Udført hos snedkermester Johannes Hansen 1960'erne.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers morfar 1960'erne.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1952.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 212–213.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 76.

Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 114–115.

Tre år efter præsentationen af The Chair opstod der igen store forventninger til Hans J. Wegners og Johannes Hansens stand på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstillinger i 1952. En kritiker skrev: “...Det er med stor forventning, at man hvert år imøderser Hans J. Wegners møbler for Johannes Hansen.” Kohornsstolen skuffede bestemt ikke: “Wegner har en mærkelig evne til at give sine stole fysiognomier.” En anden kritiker, på udstillingen i 1952, skrev: “Hans J. Wegners stand for snedkermester Johannes Hansen var befriende at komme igennem,...” Kohornsstolen er et meget godt eksempel på, hvad Wegner mente med: “Man kan ikke lave noget der er endeligt”. Tre år efter, hvor han formgiver The Chair, som blev kåret til den smukkeste stol nogensinde, udstilles Kohornsstolen, som på mange punkter er en viderudvikling af The Chair, Wegner forsøger dermed at imødegå fysiurgen Egill Snorassons kritik af den moderne stol, som han ikke mente gav god støtte i ryggen. Med Kohornsstolen gives en bredere ryg.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ryg med revne og afknækket top. Defekt flet under lædersæde.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

11 bud

(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK