2412/​864

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

“Pyramide”. Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af en kaffekande, en flødekande og en sukkerskål med låg. Kaffekande med hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1930. Dessin 600 A. Samlet vægt 1037 g. H. 5,6–19. (3)

Generel god stand med overfladeridser, hak og mærker. Inbenholt med revne, samt mellemrum mellem montering og hank.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK