2412/864
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Pyramide”. Kaffeservice af sterlingsølv. Bestående af en kaffekande, en flødekande og en sukkerskål med låg. Kaffekande med hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1930. Dessin 600 A. Samlet vægt 1037 g. H. 5,6–19. (3)
Generel god stand med overfladeridser, hak og mærker. Inbenholt med revne, samt mellemrum mellem montering og hank.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag