1950/13
I. L. Jensen, skole, 19. årh.s første halvdel
En kurv med roser, hvide liljer, stedmoderblomster og blå snerler på en karm. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 42×53.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 625.
Mindre krakeleringer. Minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag