Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)
Bibelsk scene med Jesus, der helbreder de syge og besatte. Sign. V. I. og betegnet 1910 på blændrammen. Olie på lærred. 33×41.
“Da det blev aften, og solen var gået ned, kom folk hen til ham bærende på alle de syge og besatte; og hele byen var stimlet sammen ved døren. Han helbredte mange, der led af forskellige sygdomme, og uddrev mange dæmoner; men han tillod ikke dæmonerne at sige noget, for de vidste, hvem han var.” (Markus-Evangeliet Kap. 1, vers 32–34.)
Mindre retoucheringer. Afskalninger. Mindre overfladeridser. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020