2023/​178

Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)

Bibelsk scene med Jesus, der helbreder de syge og besatte. Sign. V. I. og betegnet 1910 på blændrammen. Olie på lærred. 33×41.

“Da det blev aften, og solen var gået ned, kom folk hen til ham bærende på alle de syge og besatte; og hele byen var stimlet sammen ved døren. Han helbredte mange, der led af forskellige sygdomme, og uddrev mange dæmoner; men han tillod ikke dæmonerne at sige noget, for de vidste, hvem han var.” (Markus-Evangeliet Kap. 1, vers 32–34.)

Mindre retoucheringer. Afskalninger. Mindre overfladeridser. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag