2142/694
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med stribet mønster i grøn, brunsort og sandfarvet glasur. Sign. HAK, Danmark. H. 51. Diam. ca. 32.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Munding med nogle glasurafslag. Øverste del af vasen med slibemærker i glasurens overflade ved et lille område.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud