1850/​513

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE-420”. Et par justérbare lænestole/daybed af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med stribet grågrøn uld. Udført og stemplet hos Getama, 1970erne. (2)

Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Gjorde i sæder med defekter og mangler.

Moderne kunst og design, 11. december 2018

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag