1850/513
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE-420”. Et par justérbare lænestole/daybed af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med stribet grågrøn uld. Udført og stemplet hos Getama, 1970erne. (2)
Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Gjorde i sæder med defekter og mangler.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag