2433/840
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Krukke af lertøj modelleret med skulpturelle håndtag. Dekoreret med grøngul glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 29,3. Diam. ca. 20.
Almindelig brugspatina, herunder flere ridser, skrammer og mærker. Afskalninger i glasur på håndtag, munding og fodrand.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
Vurdering
Hammerslag
26 bud