2004/171
Dansk guldaldermaler, 19. årh. første halvdel
Portræt af Christian VIII. Usigneret. Olie på lærred. 24×19,5.
Defekt ramme. Mindre krakeleringer. Minimale afskalninger langs kanterne.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag