900/​1

Eiler Sørensen (f. Benløse 1869, d. København 1953)

L. A. Ring maler et høstlandskab ved Roskilde Fjord. Sign. Eiler Sørensen og med dedikation: Til L. A. Ring 15 August 16. Olie på lærred monteret på lærred. 43×59.

Mon ikke L. A. Ring er i færd med at male “Høstlandskab i solskin. Til venstre på marken står rug sat i staver. Tihøjre Roskilde Fjords mørkeblå vand”? Denne H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 775.

En gave fra Eiler Sørensen til L. A. Ring, som har skrevet sit navn og stedbetegnelse på bagsiden.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK