Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Caput mortuum”, 1953. Øverste halvdel af dobbeltkomposition. Usign. 30 oplag. Litografi i farver. Trykt hos Permild & Rosengreen, København. Lysmål 62×90.
Litteratur: Van de Loo nr. 127. Proveniens: Fotografmester Jørgen Jensen, Silkeborg.
Undersøgt i ramme. Større håndteringsmærker/folder. Revne fra venstre midte. Få afslag.
Moderne kunst og design, 28. september 2021